ul. Adama Mickiewicza 3, 64-600 Oborniki
(61)29-61-569, sekretariat@lo-oborniki.info
Liceum Ogólnokształcąceim.Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach

Wymiana

W bieżącej pracy naszej szkoły oraz w jej historii wymiana polsko-niemiecka młodzieży zajmuje ważne miejsce. Wszystko za sprawą ludzi, którzy to czują i temu patronują, wiodąc za sobą młodzież. Mam na myśli Adama Krasickiego, licealnego niegdyś germanistę oraz Alexandra Haase-Mülhnera, nauczyciela Gymnasium w Lüchow.

Kolejna odsłona wymiany miała miejsce w czerwcu tego roku. Tym razem polska grupa ruszyła do Niemiec, przystankiem w tej podróży do Lüchow był Poczdam i zespół pałacowo parkowy z czasów Fryderyka II a celem domy naszych niemieckich partnerów.

Realizacja wspólnych zadań opierała się na spotkaniach kulturalno-sportowych i zwiedzaniu okolicy, szkoły, miasta, powiatu oraz rozwijaniu umiejętności językowych i interpersonalnych.

Radością były niemal codzienne mecze siatkówki, mimo, że mecz o puchar dyrektora był jeden a puchar wrócił do ObornikJ wspólnie odwiedzaliśmy ważne historycznie miejsca Lüchow, Lüneburg, Gorleben,Lüben,Berlin.

Integracja młodzieży jest cenna i ważna, więc tym bardziej wdzięczni jesteśmy Fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży za współfinansowanie przedsięwzięcia po raz kolejny.

Jak zawsze przy wyjeździe zagranicznym reprezentujemy też Gminę Oborniki i Powiat Obornicki; spotkania z władzami mają być dowodem współpracy, szacunku i dbałości o różne przestrzenie i w różnych perspektywach.

Każda grupa młodzieży uczestnicząca w wymianie to ambasadorzy współpracy międzynarodowej.

Jest ich już bardzo wielu, choć wciąż czekamy na małżeństwo wymianowe.